Start

2010-04-12

Będzie to opis z wyprawy na indonezyjskie wyspy, a także o kilku osobach, którzy spragnieni wrażeń i egzotycznych klimatów wyruszyli w odległe miejsca w poszukiwaniu Smoków z Komodo.

Droga na tak odległe wyspy trwa około 30 godzin, a w naszym przypadku przez Frankfurt, Katar, Singapur z lądowaniem na wyspie Bali, w stolicy Denpasar. Bali okazała się dobrym miejscem wypadowym na sąsiednie wyspy. Położona jest w archipelagu Małych Wysp Sundajskich.Na wyspie znajduje się wulkaniczne pasmo górskie z wulkanem Agung o wysokości 3142 m n.p.m.Znaczną część wyspy porastają lasy tropikalne oraz przepiękne tarasy ryżowe.  Klimat równikowy sprzyja uprawie ryżu ,kawy, owoców cytrusowych i wielu innym roślinom.

Średnie temperatury  wahają się od 25 do 27 °C i  opadach rocznych 1400-1700 mm. W sierpniu i wrześniu występuje pora sucha. My byliśmy na przełomie stycznia i lutego, lecz pora deszczowa nie była dla nas udręką. Opady trafiały się dość często ale zaraz po nich prażyło słonko. Mówi się, że Bali to wyspa Bogów i miłości, chyba coś w tym jest zważywszy na piękno świątyń i wiarę ludzi zamieszkałych tę wyspę.Lecz o tym i całej wyprawie napiszę w części dalszej.

Temple Danu Ulun Beratan

2010-04-16

Kilka kolejnych opisów poświęcę najważniejszym świątyniom, jakie występują na wyspie Bogów. Jako pierwszą którą odwiedziliśmy jest: Danu Ulun Temple Beratan to jedna z ciekawszych i bardzo malowniczych świątyń, jakie można znaleźć na wyspie Bali. Zbudowany został w 1926 roku, i jest drugim najważniejszym kompleksem świątynnym, po świątyni Besakih.Poświęcona jest Dewi Batari Ulun Danu, bogini rzek i jezior. „Ulun Danu" dosłownie przetłumaczyć można jako "głowa jeziora"

.Do 1926 Pura Ulun Danu i wieś Batur znajdowały się w kraterze, u stóp wulkanu Batur. Kiedy wulkan gwałtownie wybuchł w 1926 roku, obie miejscowości i świątynia zostały zniszczone, z wyjątkiem najważniejszego sanktuarium. Temple Danu Ulun  znajduje się w Candi Kuning wsi, Baturiti w odległości około 50 km od Denpasar. Świątynia usytuowana jest  na brzegu jeziora Beratan z pięknym widokiem na te jezioro i okoliczne góry.

Po wyspie Bali najlepiej podróżować samochodem. Koszt wynajęcia samochodu z kierowcą wynosi od 30-40$ za cały dzień. Jest więc  to niewielki wydatek, gdy samochodem jedzie kilka osób.Naszym kierowcą być bardzo miły i towarzyski Balijczyk o imieniu Bagus, co oznacza „dobry chłopak” – i właśnie takim był. Dzięki niemu dotarliśmy w ciekawe i mało odwiedzane przez turystów miejsca.

Ulu Watu

2010-04-20

Kolejną świątynią na Bali jest Ulu Watu Usytuowana jest wysoko na skale nad oceanem w południowo-zachodniej części Bali. Świątynia sama w sobie jest dostępna tylko dla wyznawców hinduizmu.Poza wspaniałym widokiem ze świątyni, szczególnie o zachodzie słońca, słynie z bandy małp, a także z tańca kecak wykonywanego przez mężczyzn.Taniec ten jest wspaniałym widowiskiem, które trzeba koniecznie zobaczyć będąc na Bali. Odbywa się w każdą niedzielę i wtorek wieczorem o zachodzie słońca (6 do 7 pm).Koszt wstępu wynosi 1000 Rp (około 30 złotych). Przed wejściem na teren świątyni trzeba zaopatrzyć się w sarong, który jest niezbędny do wejścia niemal do wszystkich świątyń na wyspie. Często wypożyczany jest przed wejściem za drobną opłatą.  Tak jak wspominałem wcześniej w tym miejscu grasują stada małp, które czują się tam wyjątkowo swobodnie. Trzeba być ostrożnym, ponieważ potrafią niespodziewanie zabrać biżuterię, czapkę, torebkę czy inne przedmioty, które sobie upatrzą.Plaże i okolice Ulu Watu, są wspaniałym miejscem do surfowania. Wielu miłośników tego sportu z całego świata odwiedza te zakątki, w poszukiwaniu niezapomnianych przygód i wspaniałych fal.

Świątynie

2010-04-26

W poprzednich częściach było już o świątyni: Ulu Watu i Danu Ulun Temple Beratan. Na Bali jest jeszcze kilka świątyń, które należy odwiedzić, a mianowicie Tanah Lot (świątynia na morzu), Taman Ałun(otoczona fosą),Pura Kehen(świątynia królewska) i wreszcie chyba najważniejsza i największa świątynia Besakih (matka). Nie będę się rozpisywał jak wcześniej o każdej z nich ale uważam, że będąc na tej wyspie trzeba je wszystkie zobaczyć, bo są niezwykłe w swym rodzaju i każda z nich inna.  Drogi do świątyń prowadzą pośród niezliczonych ilości motocykli, którymi poruszają się niemal wszyscy Balijczycy. Nasz kierowca prowadził nas pośród przepięknych i malowniczych miejsc z widokami na zielone tarasy ryżowe , kolorowe stragany z różnymi owocami i wioski zamieszkałe przez rdzennych ludzi tej wyspy. Osobiście polecam owoc Salak naprawdę jest wspaniały.  Dla ludzi żądnych zabaw i surfingu polecam miejscowość Kutę, spokój i miłą atmosferę znajdziemy w Sanur. Natomiast bardzo popularnym miastem do zakupu pamiątek, rzeźb, obrazów i srebra jest dawna stolica Bali Ubud. Gdy zostanie chwila wolnego czasu można zobaczyć tzw.Żółwią Wyspę i Monkey Forest. Tu krótka relacja filmowa z żółwiej wyspy i Monkey Forest.Teraz pora na ceny. Alkohol jest na Bali drogi, sami Balijczycy nie piją (nie widać na ulicy ludzi pijanych) piwo kosztuje ok. 10-12 zł, ale jest dość dobre.Woda mineralna1,5l ok. 3-5zł. Na obiad dla 1 osoby trzeba przeznaczyć ok. 20-30zł.Typowa potrawa Balijska Gado - Gado w której jest wszystko tzw. groch z kapustą, kosztuje ok.15zł. bardzo polecam.Co warto przywieść z Bali?. Ja przywiozłem oryginalną rzeźbę maski, za którą zapłaciłem tylko 100$ ale cena wyjściowa była 300$. Podróbkę można kupić za ok. 50zł.Popularne są koszule i chusty z batiku (materiał z malowanymi ręcznie wzorami) oraz tradycyjne lalki (kukiełki). Ogólnie ceny towarów są bardzo przybliżone do cen w naszym kraju.Na koniec przypomnę, że trzeba koniecznie wejść na wulkan i spróbować jajek gotowanych w kraterze, ale o tym napiszę w części dalszej.

Batur

2010-05-05

Trekking na wulkan Batur najlepiej rozpocząć wcześnie z rana tak, aby zdążyć przed wschodem    słońca. Warto też skorzystać z miejscowego przewodnika, który poprowadzi nas na szczyt wulkanu.   My wybraliśmy się dość późno. Słonko grzało niemiłosiernie. Droga na szczyt jest łatwa. Nie zalecam  grubego ubrania, ponieważ nawet na samym szczycie jest ciepło. Odradzano nam ten trekking ze względu na porę deszczową i niskie temperatury.

 Pytam się miejscowych jaka jest tam temperatura?

 -odpowiada:  17stopini

-czy poniżej zera?

 -nie +17!!!!

-uśmiałem się, bo dla nas białasów to gorąco.

Warto zabrać do plecaka pelerynę nigdy niewiadomo jaka będzie pogoda. Tak jak wspomniałem podczas naszej wspinaczki prażyło słońce a w drodze powrotnej złapała nas ulewa. Na szczycie wulkanu można dla atrakcji zagotować jajka w gorących otworach krateru śmieszna sprawa, ale wygląda to tak jak byśmy piekli ziemniaki w ognisku. Oczywiście na szczycie będziemy podziwiać wspaniałe widoki na dolinę, jezioro i okoliczne szczyty. Wysokość wulkanu Batur sięga 1717 m n.p.m.; jego kaldera zewnętrzna ma wymiary 10 x 13.5 km, w której znajduje się wielkie jezioro. Pierwsza zanotowana erupcja w 1804r., ostatnia w 2000r.