Autorzy niesamowitych fotografii opublikowanych w galerii SwiatObrazu.pl, zgodzili się podzielić z nami swoim sekretem tworzenia udanych portretów. Zapraszamy do lektury.

 

 Marian Lubawski

Przygoda z fotografią rozpoczęła się 11 lat temu. Kiedyś fotografowałem wszystko - głównie krajobrazy. Gdy rozpoczęła się moja fascynacja fotografią podróżniczą, szybko zrozumiałem, że fotografowanie ludzi o ciekawych twarzach i opowieść o ich obyczajach jest dla mnie najbardziej wartościowym kierunkiem fotografii. Zrobienie naprawdę znakomitego zdjęcia nie zawsze jest łatwe, dlatego staram się przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jedno ze zdjęć z Zachodniej Papui (fot. Marian Lubawski, fotoel)

 

Oświetlenie w portrecie jest bardzo ważne, tak jak w krajobrazie idealną porą na zrobienie udanych zdjęć jest tak zwana złota godzina podczas wschodów i zachodów słońca. Naturalne i miękkie światło oraz cienie nadadzą naszym zdjęciom szczególną atmosferę. Uważam, że możemy to wykorzystać jako narzędzie i w ten sposób pokazać odpowiedni nastój i obrys twarzy.

Fot. Marian Lubawski, fotoel

 

Kompozycja jest bardzo istotna dla dobrej fotografii. Zanim nacisnę spust migawki obserwuję tło za postacią.  Staram się, aby moje kadry były zrównoważone z zachowaniem podstawowych reguł. Wypatruję ludzi o niezwykłej osobowości i charakterystycznych dla danego otoczenia, z oryginalną tożsamością. Często eksperymentuję by stworzyć coś innego, według własnej wizji, aby moje fotografie pozytywnie odróżniały się od pospolitych zdjęć.

Fot. Marian Lubawski, fotoel

 

Kontakt z osobą którą chcę sfotografować jest bardzo ważny. Oczywiście, robię zdjęcia znienacka. aby uchwycić ulotne momenty których nikt się nie spodziewa. Ale najciekawsze fotografie powstają po wstępnej krótkiej rozmowie. Postać fotografowana jest mniej spięta a zdjęcia stają się bardziej naturalne, przekazują więcej emocji i nastroju. Staram się na tyle na ile jest to możliwe wykonać kilka zdjęć jednej postaci z różnego dystansu i kąta widzenia.

Fot. Marian Lubawski, fotoel

 

Sprzęt którego używam do fotografowania ludzi moim zdaniem jest bardzo istotny, szczególnie w fotografii podróżniczej. Co prawda jest takie powiedzenie, że nie aparat robi zdjęcia tylko my, ale ja uważam że dobre i jasne obiektywy oraz DSLR z dużą matrycą odgrywa istotną role w mojej fotografii. Podczas podróży używam obiektywów z wbudowanym układem stabilizacji 24-70/2.8, 70-200/2,8 oraz obiektyw 85/1,8  i aparat z matrycą 36 milionów pikseli. Dlaczego? - te obiektywy dają szansę na nie poruszone zdjęcia, a duża matryca w aparacie pozwala na zapis wielu szczegółów po mocnym kadrowaniu. Obiektywów o długiej ogniskowej używam w celu rozmycia tła i odcięcia postaci od otoczenia. Aby stać się lepszym fotografem trzeba dobrze opanować umiejętność obsługi aparatu oraz zasady oświetlenia i kompozycji.

Fot. Marian Lubawski, fotoel

Obróbka cyfrowa w programach graficznych daje mi możliwość poprawy zdjęć drogą manipulacji - to korzystne zarówno dla mnie jak i modela. Kilka ważnych czynności, które warto wykonać już za pomocą komputera to: konwersja do B&W , usunięcie niedoskonałości naszego modela, regulacja jasności, cieni, kontrastu, zmiękczanie i rozmycie. Trzeba oczywiście pamiętać aby nie przesadzić i używać tych narzędzi z umiarem.

Fot. Marian Lubawski, fotoel

Na koniec mogę stwierdzić, że fotografowanie ludzi jest największym wyzwaniem i najciekawszą dziedziną sztuki fotograficznej. Posługując się światłem, cieniem, tonacją i kolorem starajmy się odcisnąć na fotografii swój własny styl i osobowość.

 Redakcja SwiatObrazu.pl